Przejdź do treści
[Praca za granicą] Parki rozrywki czekają na Polaków

[Praca za granicą] Parki rozrywki czekają na Polaków

  • przez

Przełom marca i kwietnia to początek sezonu w większości europejskich parków rozrywki. W wielu z nich trwa teraz rekrutacja pracowników. To już ostatni dzwonek na znalezienie zajęcia.

praca za granica logo

Szczyt sezonu przypada na miesiące letnie. To właśnie w tym okresie parki rozrywki przeżywają największe oblężenie i potrzebują najwięcej dodatkowych ludzi do pracy. Poza tym są jeszcze parki wodne, dla których sezon zaczyna się w drugiej połowie maja. Tradycyjnie już najwięcej pracy dla Polaków oferują niemieckie parki rozrywki. Zatrudnienie znajdziemy też w Norwegii, Danii oraz Francji.

Najlepszym sposobem na znalezienie zajęcia w parku rozrywki jest wypełnienie elektronicznego formularza na oficjalnej stronie internetowej interesującego nas parku lub wysłanie maila na adres konsultanta odpowiedzialnego za rekrutacje. Należy się z tym pospieszyć, bo większość parków jest w trakcie poszukiwania pracowników. Po dopełnieniu formalności pozostaje już tylko czekać na odpowiedź.

Heide Park czeka na Polaków

To jeden z największych parków rozrywki w Niemczech, położony w Soltau na północy kraju. Osoby zainteresowane podjęciem pracy na tym obiekcie powinny zajrzeć na stronę www.heide-park.de. Listę aktualnych ofert zatrudnienia znajdziesz w dziale kariera pod adresem http://www.heide-park.de/ueber-uns/karriere/stellenangebote/.

Szansę na zatrudnienie mają kucharze, pomocnicy w kuchni, recepcjoniści, personel sprzątający i sprzedawcy. Poszukiwane są również osoby do pracy w charakterze pomocnika przy imprezach objazdowych. Do ich obowiązków należy obsługa przenośnych sklepików. Zatrudnienie w Soltau znajdą też magazynierzy i pomocnicy przy transporcie.

W zależności od stanowiska, pracownicy zatrudniani są na sezon letni, czyli od 15 lipca do 30 września, lub przez cały okres funkcjonowania parku, a więc od marca do listopada. Zainteresowani ofertą muszą się wykazać znajomością języka niemieckiego, a w przypadku niektórych stanowisk wymagany jest również angielski. To ostatnie dotyczy przede wszystkim recepcjonistów. W ich przypadku niezbędne jest też doświadczenie w pracy na komputerze.

Wszystkim zatrudnionym pracodawca zapewnia odpłatne zakwaterowanie (koszt: 110 euro miesięcznie) oraz zniżki na jedzenie w stołówce. Pracownicy mogą też liczyć na dodatkowe bonusy w postaci darmowych biletów na wszystkie świadczone atrakcje oraz zniżki dla rodziny i przyjaciół. Sezon w Heide-Parku ruszył 23 marca i potrwa do 1 listopada br. Do parku najlepiej dojechać autostradą A-7 do zjazdu na Soltau-Ost lub pociągiem z Hamburga, Hannoveru, Bremen.

Europa Park szuka pracowników

Innym, niemieckim parkiem godnym uwagi naszych rodaków jest słynny Europa Park położony w miejscowości Rust, w południowo-zachodnich Niemczech. Kompleks ten uważany jest powszechnie za drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie, zaraz po paryskim Disneylandzie. Informacje o rekrutacji pracowników na określone stanowiska znajdziesz na stronie www.europapark.de w zakładce jobs (http://corporate.europapark.com/en/career/). Tegoroczny sezon w Europa Parku rozpoczął się 28 marca i potrwa do 6 listopada br.

fot. Crux – Wikimedia Commons

Warunkiem podjęcia pracy jest podstawowa znajomość języka niemieckiego. Dotyczy to również pracowników niższego szczebla, a więc sprzątaczy, parkingowych oraz osób porządkowych odpowiedzialnych za rozstawianie barierek, konstrukcji metalowych i rekwizytów. Osoby zatrudnione na takich stanowiskach zarabiają w granicach 700-900 euro miesięcznie w zależności od liczby przepracowanych godzin. Na podobne pensje mogą liczyć pomocnicy w kuchni, osoby przebrane za maskotki oraz pracownicy rozdający materiały reklamowe. Najwięcej, bo w granicach 1200-1500 euro zarobią kucharze i wykwalifikowani kelnerzy zatrudnieni w hotelach i restauracjach znajdujących się na terenie parku. W ich przypadku konieczna jest już dobra znajomość języka niemieckiego. Dobre zarobki czekają też na pracowników medycznych, ratowników, ochroniarzy, mechaników i operatorów karuzel.

Warto wiedzieć, że w Niemczech od tego roku obowiązuje powszechna stawka minimalna 8,50 euro za godzinę pracy. Pracodawca ma jednak prawo do potrąceń, np. za lokum do spania czy wyżywienie.

Nie tylko Niemcy

Nasi rodacy zainteresowani pracą w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach w krajach niemieckojęzycznych powinni skierować swą uwagę także na Austrię i Szwajcarię. Choć nie ma tam aż tam tylu obiektów co w Niemczech, to wiele z nich oferuje dobre warunki zatrudnienia i wyższe zarobki. Poza tym zainteresowanie tego rodzaju pracą jest w tych krajach nieco mniejsze niż w Niemczech. Dzięki temu nasi rodacy mają większe szansę na znalezienie atrakcyjnego zajęcia. Polaków zatrudnionych w parkach rozrywki można spotkać m.in. w Wiedniu, w popularnym centrum rozrywki Wiener Prater.

Nasi rodacy pracują też w parkach rozrywki w Danii i Norwegii. W większości z nich sezon rozpocznie się już w połowie kwietnia. Polacy przylatujący do Oslo mają najbliżej do kompleksu Tusenfryd, położonego 20 km od stolicy kraju. To już ostatni dzwonek na znalezienie zajęcia. W szczycie sezonu będzie już na to za późno. Na stronie ww.tusenfryd.no/no/Jobb znajdziesz formularz aplikacyjny i informacje na temat rekrutacji.

W okresie od 20 kwietnia do 15 września trwa sezon w parku rozrywki Kongeparken (na południe od Stavanger). W tym roku znajdzie tam pracę około 160 osób. Poszukiwani są pracownicy gastronomii, animatorzy rozrywki, żywe maskotki, parkingowi, ochroniarze, osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni oraz personel sprzątający. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce JOBB I KONGEPARKEN na stronie www.kongeparken.no.

Polacy zatrudnieni w norweskich parkach rozrywki mogą liczyć na zarobki w granicach 109-134 koron na godzinę. Ich wysokość zależy głównie od zajmowanego stanowiska. Zajęcie w parku znajdą też osoby poniżej 18-stego roku życia. Ich stawki są już jednak nieco niższe. W parku Kongenparken zarobią około 80 koron na godzinę.

Uwagę naszych rodaków powinny zwrócić także dwa największe duńskie parki rozrywki Legoland (www.legoland.dk) i BonBon-land (www.bonbonland.dk). To nie tylko centra rozrywki, ale prawdziwe miasteczka, gdzie na gości prócz atrakcji czekają także liczne restauracje i hotele. Szansę na zatrudnienie mają kucharze, pomocnicy w kuchni, recepcjoniści, personel sprzątający i sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że są stanowiska, na których sama znajomość angielskiego nie wystarczy i duński okaże się niezbędny. Chodzi tu m.in. o recepcjonistów, barmanów i kelnerki.

Praca w Disneylandzie

Pracowników do swojego parku rozrywki na przedmieściach Paryża poszukuje też Disneyland Resort Paris. Szansę na zatrudnienia mają animatorzy rozrywki, ankieterzy, bagażowi, bileterzy, kucharze oraz barmani i kelnerzy. W paryskim Disneylandzie znajduje się ponad 60 restauracji i barów szybkiej obsługi. Zatrudnienie w hotelach, których na terenie parku jest aż siedem znajdą też recepcjoniści i personel sprzątający. Disneyland zgłasza również zapotrzebowanie na sprzedawców. Poszukiwane są osoby do sprzedaży artykułów spożywczych i pamiątek ze specjalnych wózków oraz handlu w butikach.

Od kandydatów na stanowiska wymagana jest dobra lub komunikatywna znajomość języka francuskiego i angielskiego. Zajęcia takie jak sprzedaż biletów do parku czy telefoniczna obsługa klienta oferowane są tylko osobom znającym bardzo dobrze język francuski i angielski.

Osoby zatrudnione w paryskim parku rozrywki mogą liczyć na zarobki w wysokości ponad 1400 euro miesięcznie brutto. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie, którego koszt wynosi około 290 euro miesięcznie.

Pracownicy Disneylandu mieszkają w tzw. rezydencjach (Boiserie, Pleiades i Louisiane) będących czymś w rodzaju campusów studenckich znajdujących się zaledwie kilka minut drogi od parku. Zatrudnieni kwaterowani są w dwu-, cztero- i sześcioosobowych apartamentach. W każdym z nich znajduje się łazienka i pokoje dla dwóch osób, wyposażone w osobne łóżka, lampki, stoliki nocne i obszerne szafy.

Osoby zainteresowane pracą w paryskim Disneylandzie odsyłamy na stronę www.disneylandparis-casting.com (w języku francuskim lub angielskim) w celu wypełnienia elektronicznego formularza aplikacyjnego.

Większość parków rozrywki bardzo chętnie zatrudnia studentów (czasem w ogłoszeniach wręcz jest zaznaczone, że oferta kierowana jest właśnie do tej grupy). Na pracę może liczyć także młodzież, która ukończyła 16 lat. Szczegółowe informacje na temat wolnych stanowisk i zasad rekrutacji znajdziesz na stronach poszczególnych parków. I nie rezygnuj z tych, które są już otwarte. W większości z nich nadal prowadzona jest rekrutacja pracowników. Dodatkowi ludzie przydadzą się szczególnie na miesiące letnie.

Autor: Maciej Sibilak, Praca i Nauka za Granicą