Przejdź do treści
Aktualne oferty pracy z krainy fiordów

Aktualne oferty pracy z krainy fiordów

  • przez

Najwięcej ofert pracy dla Polaków w Norwegii skierowano do wykwalifikowanych specjalistów z branży motoryzacyjnej, fryzjerów oraz pracowników hoteli i restauracji.

Szansę na zatrudnienie mają też osoby szukające sezonowego zajęcia. Rekrutację rozpoczęły już norweskie parki rozrywki. Są też oferty dla pracowników niewykwalifikowanych. Agencja Din Bemanningspartner AS poszukuje osób do przetwórni ryb. Musisz być jednak przygotowany na ciężką, fizyczną pracę w niskich temperaturach. Wymagana podstawowa znajomość języka angielskiego.

Agencje poszukują też pracowników personelu sprzątającego na stacjach benzynowych należących do Statoil Fuel&Retail Norge. Takich ofert nie ma jednak zbyt wiele. Znacznie większym zainteresowaniem pracodawców cieszą się wykwalifikowani specjaliści.

Dla mechaników i nie tylko

Mechaników samochodowych do pracy na terenie Oslo i okolic poszukuje agencja CBA Fagformidling. Od kandydatów wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego lub norweskiego oraz kilkuletnie doświadczenie w zawodzie. Zainteresowani ofertą muszą posiadać prawo jazdy kat. B. Zatrudnieni będą pracować w autoryzowanych serwisach samochodowych oraz na stacjach obsługi.

fot.  Hofi0006 - Wikimedia Commons
fot. Hofi0006 – Wikimedia Commons

Stawki mechaników zatrudnionych w norweskich warsztatach zaczynają się od 180 koron na godzinę. Najwięcej ofert pochodzi z autoryzowanych serwisów VW, Audi, Mercedesa i Volvo. Pracy nie brakuje też w warsztatach Forda, Peugeota, Toyoty, Mazdy i BMW. Poszukiwani są również mechanicy ogólni potrafiący naprawiać auta różnych marek oraz blacharze i lakiernicy z doświadczeniem przy renowacji samochodów powypadkowych.

Dla wykwalifikowanego mechanika z Polski, wyjazd do Norwegii stanowi dobrą alternatywę dla pracy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Norweskie agencje oferują naszym rodakom wyższe stawki i dobre warunki zatrudnienia, łącznie z zapewnieniem zakwaterowania.

Praca w hotelach

Nie brakuje też ofert z branży hotelarskiej. Recepcjonisty na nocną zmianę poszukuje Rica Hotels AS – Grand Hotel w Oslo. Oferta dotyczy pracy w godzinach od 23.00 do 7.00 rano, w systemie 7 dni pracy, 7 dni wolnego. Wymagana dobra znajomość języka angielskiego.

Z kolei w hotelu Rica w Roros czeka praca dla kucharza śniadaniowego. Do obowiązków pracownika należy przygotowywanie posiłków do bufetu i ciepłych dań.
Mile widziane doświadczenie w zawodzie.

Kucharza odpowiedzialnego za przygotowywanie śniadań zatrudni także Clarion Hotel Bergen Airport. Oferta dotyczy pracy w jednym z największych hoteli konferencyjnych w Bergen położonym w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Zagranicznych pracowników władających językiem angielskim poszukują też takie sieci hoteli jak Scandic czy Thon Hotels.

Imigrantów i to bez znajomości angielskiego chętnie zatrudnia McDonald’s i Burger King. Te fast-foodowe sieci wymagają jedynie umiejętności pracy w zespole oraz otwartości i chęci do nauki.

Parki rozrywki

Osoby szukające sezonowego zajęcia powinny skierować swą uwagę na norweskie parki rozrywki. Większość z nich rozpoczęła już rekrutację pracowników. Początek sezonu przypada najczęściej na połowę kwietnia. Polacy przylatujący do Oslo mają najbliżej do kompleksu Tusenfryd, położonego 20 km od stolicy kraju. Aplikację najlepiej złożyć już teraz, w trakcie sezonu będzie już na to za późno.

fot. Geo-Loge – Wikimedia Commons

W okresie od 2 kwietnia do 15 września trwa sezon w parku rozrywki Kongeparken (na południe od Stavanger). W tym roku znajdzie tam pracę około 160 osób. Poszukiwani są pracownicy gastronomii, animatorzy rozrywki, żywe maskotki, parkingowi, ochroniarze, osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni oraz personel sprzątający.

Polacy zatrudnieni w norweskich parkach rozrywki mogą liczyć na zarobki w granicach 109-134 koron na godzinę. Ich wysokość zależy głównie od zajmowanego stanowiska. Zajęcie w parku znajdą też osoby poniżej 18-stego roku życia. Ich stawki są już jednak nieco niższe. W parku Kongenparken zarobią około 80 koron na godzinę.

Oferta dla fryzjerów

Pracowników, także wśród Polaków, poszukuje wiodąca w Skandynawii sieć salonów fryzjerskich Nikita Hair. Posiada ona ponad 90 placówek w Norwegii i Szwecji. Obecnie firma zatrudnia około 700 osób.

Poszukiwani są zarówno doświadczeni fryzjerzy, jak i uczniowie. Firma nie stawia kandydatom wygórowanych wymagań, choć wskazane jest wykształcenie kierunkowe i doświadczenie. Co istotne, nie jest konieczna znajomość języka norweskiego. Wystarczy angielski na dobrym poziomie. Pracodawca poszukuje przede wszystkim ludzi z pasją, którzy chcą pracować w młodym, dynamicznym zespole.

Wynagrodzenie zależy od kwalifikacji, doświadczenia i liczby obsłużonych klientów. Średnia stawka wynosi 170 koron za godzinę brutto. Pracodawca nie gwarantuje wprawdzie zakwaterowania i wyżywienia, ale może pomóc w znalezieniu jakiegoś lokum.

Pracowników poszukują też salony fryzjerskie należące do takich sieci jak Combi Frisør i Max Milan Frisør AS.

Autor: Maciej Sibilak, Praca i Nauka Za Granicą

Bilety autokarowe do Norwegii kupisz w serwisie BiletyAutokarowe.pl.