Przejdź do treści
Wakacje 2014: przejazdy autokarowe Polaków

Wakacje 2014: przejazdy autokarowe Polaków

  • przez

Dokąd jeździli Polacy i jak wyglądały ich preferencje wyjazdowe w porównaniu z ubiegłym rokiem? Portal www.BiletyAutokarowe.pl podsumowuje zakończone wakacje.

BiletyAutokarowePL tanie biletyAutokary są zwykle wybierane przez osoby udające się za granicę do pracy, zaś wyjazdy w celach zarobkowych stanowią ok. 95 proc. sprzedaży. W okresie letnim ta proporcja ulega zmianie. Bilety turystyczne to ok. 35 proc. wakacyjnych zamówień.

– Statystyka tak wyraźnie rośnie, ponieważ podróże turystyczne są wyjazdami rodzinnymi – tłumaczy Mirosław Nikolin, właściciel www.BiletyAutokarowe.pl. – Zwykle zamawiane są bilety dla co najmniej trzech osób.

Jako że wciąż dominują wyjazdy zarobkowe, czołówka najpopularniejszych krajów docelowych nie ulega zmianie. Dominują wyjazdy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Włoch. Ten ostatni kraj w wakacje staje się również celem podróży turystycznych. Na wyższą pozycję w okresie letnim wspina się Chorwacja – destynacja typowo wypoczynkowa.

W roku 2014 popularność zaczęły zdobywać także Albania i Czarnogóra, co wiąże się z rozszerzeniem oferty o przewozy do tych krajów.

– Możliwe, że w kolejnych latach liczba połączeń i rezerwacji na te kierunki wzrośnie, podobnie jak to miało miejsce kilka lat temu z Chorwacją – prognozuje Nikolin. – Pasażerów kuszą niskie ceny, piękne krajobrazy i brak tłumów znanych z dużych i popularnych miast.

W związku z konfliktem na Ukrainie wzrosła liczba przejazdów z Ukrainy do Polski. Mogliśmy też zaobserwować stabilny wzrost liczby połączeń – nowe kierunki pojawiały się każdego miesiąca. Ukraińcy odbywają podróże do Polski głównie w celach zarobkowych, nie zostają jednak na stałe – to oni stanowią większość pasażerów jeżdżących z Polski na Ukrainę, jak wynika ze statystyk www.BiletyAutokarowe.pl.

Ogólnie liczba pasażerów nie zmieniła się znacząco w stosunku do ubiegłego roku. Ewentualną utratę popularności rekompensują zdobywające ją nowe trasy. Wzrost sprzedaży biletów dużych linii autokarowych jest natomiast okupiony spadkiem sprzedaży małych linii. Sytuacja branży wydaje się stabilna.