Przejdź do treści
SKhy Bus: eko-autobus przyszłości?

SKhy Bus: eko-autobus przyszłości?

  • przez

SKhy Bus to autobus, który nigdy (a przynajmniej: jak dotąd) nie wyszedł z fazy koncepcyjnej. I nic dziwnego, bo projekt jest więcej niż odważny. Pod pewnymi względami jest pionierski, a może nawet… dziwaczny.

SKhy bus 1

Autobus ultraekologiczny,

który nie tylko korzysta z eko-energii, ale również oczyszcza powietrze podczas jazdy? To właśnie SKhy Bus, którego nazwa to akronim Solar and Kinetic energy to produce HYdrogen – Słoneczna i Kinetyczna energia wytwarzająca Wodór. Na takiej zasadzie działałby bowiem SKhy: wykorzystując zebraną przez panele energię słoneczną do przetworzenia (nieświeżej) wody w wodór, który służy do zasilania pojazdu.

To nie wszystko. Autobus nie ma kierowcy – porusza się automatycznie wzdłuż zaplanowanej trasy, korzystając z systemu czujników oraz nawigacji GPS. Pojazd jest niezwykle lekki – wykonany głównie z aluminium i poliestru z odzysku, który również może zostać poddany recyklingowi.

SKhy Bus to miejski pojazd przyszłości,

który może zabrać na pokład 128 pasażerów. Zaprojektowano go z myślą o jeździe po miastach, które dzięki niemu stałyby się czystsze i mniej zakorkowane, lecz na ewentualną produkcję będziemy musieli poczekać. Rozpocznie się wówczas, gdy technologia wodorowych ogniw paliwowych stanie się wystarczająco wydajna.