Przejdź do treści
Co się dzieje w Egipcie?

Co się dzieje w Egipcie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, by turyści przebywający nad Morzem Czerwonym nie oddalali się poza swoje kurorty. Należy unikać zapuszczania się w głąb lądu oraz wizyt w dużych miastach. Wyjazdy do kraju faraonów są zdecydowanie odradzane. Co dzieje się w Egipcie?

Trwa kolejna polityczna rewolucja. Wojsko dokonało puczu, odbierając władzę prezydentowi Mohammedowi Morsiemu oraz zawieszając obowiązującą konstytucję. Prezydent trafił do aresztu.

Egipska armia aresztowała także liderów organizacji muzułmańskich powiązanych z prezydentem: Partii Wolności i Sprawiedliwości oraz Bractwa Muzułmańskiego. Wydano nakazy aresztowania działaczy tych ugrupowań za podżeganie do przemocy i zakłócanie bezpieczeństwa. Wojskowi utrzymują, że nie chcą uczestniczyć w wyborze nowego rządu; ich akcja miała pomóc obywatelom w odsunięciu od władzy niepożądanych osób.

Przewrót był efektem szeroko zakrojonych protestów mających miejsce m.in. w Kairze, Aleksandrii czy Gizie. Egipcjanie wyrażali sprzeciw przeciwko działaniom Morsiego, któremu zarzucano nadużywanie władzy i wspieranie radykalnych ugrupowań. Po tym, jak Morsi ogłosił, że prace nad nową konstytucją będą odbywać się niezależnie od obowiązującego systemu prawnego, działacz ONZ Mohammed ElBaradei stwierdził, że prezydent mianował się nowym faraonem.

Morsi aktywnie udzielał się w polityce już w roku 2000, kiedy to pierwszy raz został wybrany do egipskiego parlamentu. Był członkiem Bractwa Muzułmańskiego oraz pierwszym przewodniczącym Partii Wolności i Sprawiedliwości. W 2011 r. został aresztowany wraz z innymi członkami Bractwa, a następnie uwolniony w trakcie powstania przeciwko prezydentowi Mubarakowi.

W czerwcu 2012 r. Morsi objął urząd prezydenta. Wyniki wyborów podzieliły kraj, Morsi jest bowiem postacią kontrowersyjną: nigdy nie krył się z religijnym radykalizmem, bronił Al-Kaidy w rozmowach o ataku na World Trade Center, a także wyraził chęć podjęcia starań zmierzających do uwolnienia zamachowca odpowiedzialnego za detonację bomby w WTC w roku 1993.

MSZ radzi turystom, by do czasu ustabilizowania się sytuacji unikać wyjazdów do Egiptu.

W portalu BiletyAutokarowe.pl znajdziecie bilety autokarowe online do całej Europy.