Przejdź do treści
Rewolucje w PKS Warmia

Rewolucje w PKS Warmia

  • przez

PKS Warmia reorganizuje swoje połączenia. To dobra wiadomość – uproszczona zostanie m.in. numeracja poszczególnych linii. Poniżej pełny wykaz zapowiedzianych zmian. Lektura to długa i trudna, ale jeśli jedziecie z tym przewoźnikiem, warto przez nią przebrnąć.

Uproszczona numeracja linii

Jeżeli rozpoznawanie poszczególnych linii PKS Warmia przysparzało wam trudności – co wcale by nas nie dziwiło – ucieszy was informacja, że numeracja zostanie uproszczona. Zamiast E-583, CL-100A czy E-588A linie będą oznakowane numerami 53, 54, 58 itp. Oto zapowiadane zmiany numeracji:

  • E-583 Białystok-Ulm – 53
  • CL-100A Elbląg-Bremen – 54
  • E-579 Białystok-Stuttgart – 57
  • E-588, E-588A Białystok-Aachen – 58
  • E-588, E-588A Elbląg-Aachen – 59

Zmiany wejdą w życie 10 listopada. Jeżeli kupiliście już bilet na kurs linii, która zmieni numerację, nie martwcie się – nie wpłynie to na jego ważność.

Zmiany na linii 57 – Białystok-Stuttgart

Wraz z nową numeracją przychodzą kolejne zmiany. A w zasadzie już przyszły – przewoźnik zdążył wprowadzić je w życie. Połączenie ze Stuttgartem doczeka się obsługi nowych przystanków w Polsce. Obsługiwane będą miasta: Bytów, Chojnice, Czarna Białostocka, Czersk, Człuchów, Grudziądz, Kalisz Pomorski, Kościerzyna, Lębork, Maków Mazowiecki, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sokółka, Świecie, Wałcz.

Odcinek Elbląg-Szczecin został rozdzielony na dwie niezależne anteny: 1. Gdańsk – Koszalin – Szczecin, oraz 2. Elbląg – Chojnice – Stargard Szczeciński. Na odcinku 1 wyjazdy z Polski nastąpią wcześniej niż dotychczas, na odcinku 2 – później. Ponadto na pozostałych przystankach czas odjazdu zmienił się o ok. 10 minut. O 30 minut przyspieszono wyjazdu z Niemiec. Szczegóły w systemie rezerwacji.

Od 10 listopada bezpośrednie przejazdy na linii 57 z miejscowości Giżycko, Kętrzyn, Mrągowo, Biskupiec, Olsztyn, Ostróda, Iława, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Toruń, Bydgoszcz i Gniezno realizowane będą we wtorki, w czwartki i niedziele w przypadku wyjazdów z Polski, oraz we wtorki, w czwartki i soboty w przypadku wyjazdów z Niemiec. W pozostałe dni tygodnia kursy będą realizowane z przesiadką w Poznaniu.

Zmiany na linii 58 – Warszawa-Aachen

I w przypadku tej linii już weszły w życie znaczące zmiany. Autokary zatrzymują się na nowych przystankach w miejscowościach Czarna Białostocka, Grudziądz, Maków Mazowiecki, Sokółka i Świecie. Nowe przystanki po stronie niemieckiej znajdują się w miastach Braunschweig, Osnabruck, Munster, Duisburg oraz Krefeld. Czasy odjazdów z Polski mogą się różnić o ok. 10 minut od dotychczasowych, zaś z Niemiec – o 15 minut. Szczegóły w systemie rezerwacji.

Ponadto 10 listopada na linii 58 uruchomione zostaną bezpośrednie przejazdy z miast Giżycko, Kętrzyn, Mrągowo, Biskupiec, Olsztyn, Ostróda, Iława, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Toruń, Bydgoszcz i Gniezno do miast niemieckich Braunschweig, Hannover, Osnabruck, Munster, Bielefeld, Hamm, Dortmund, Bochum, Essen, Duisburg i Krefeld. Bezpośrednie kursy z Polski będą wykonywane w piątki i soboty, a od 15 grudnia również w poniedziałki i środy. Bezpośrednie powroty z Niemiec – w soboty i niedziele, a od 15 grudnia także w środy i piątki. W pozostałe dni pasażerowie będą musieli przesiąść się w Poznaniu.

Zmiany na linii 59 – Elbląg-Aachen

Linia przejmuje obsługę kierunku Kolonia/Aachen dla polskich odcinków antenowych Gdańsk/Koszalin/Szczecin oraz Elbląg/Chojnice/Szczecin. Dzięki temu przejazdy będą szybsze, a liczba przesiadek mniejsza. Odcinek Elbląg – Szczecin został rozdzielony na dwie niezależne anteny: Gdańsk – Koszalin – Szczecin oraz Elbląg – Chojnice – Stargard Szczeciński. Na odcinku pierwszym wyjazdy z Polski będą odbywały się wcześniej niż dotychczas, na drugim – później. O 15 minut przyspieszono wyjazdy z Niemiec.

Autokary będą zatrzymywać się również w miejscowościach: Bytów, Chojnice, Czersk, Człuchów, Kalisz Pomorski, Kościerzyna, Lębork, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański i Wałcz.

Linia 53 – Białystok-Ulm

Wprowadzono obsługę n/w nowych przystanków w Polsce: Bytów, Chojnice, Czarna Białostocka, Czersk, Człuchów, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Kalisz Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Kościerzyna, Lębork, Maków Mazowiecki, Malbork, Nowogard, Ostrów Maz., Słupsk, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sokółka, Szczecin, Świecie, Tczew, Wałcz, Wejherowo, Wyszków. Ponadto z wybranych miast w Polsce będzie można dojechać do Berlina, gdzie został uruchomiony nowy przystanek.

Odcinek Elbląg – Szczecin został rozdzielony na dwie niezależne anteny: Gdańsk – Koszalin – Szczecin oraz Elbląg – Chojnice – Stargard Szczeciński. Na odcinku 1 wyjazdy z Polski odbywają się wcześniej niż dotychczas, na odcinku 2 – później. Na wszystkich pozostałych przystankach godziny wyjazdów mogą różnić się o ok. 10 minut od dotychczasowych. O 15 minut przyspieszono wyjazdy z Niemiec. Szczegóły w systemie rezerwacji.

Zmieniono również dni wyjazdów. Z Polski autokary wyjeżdżają w środy, piątki i soboty, zaś z Niemiec – w poniedziałki, piątki i niedziele. Na kursac z oraz do miast Giżycko, Kętrzyn, Mrągowo, Biskupiec, Olsztyn, Ostróda, Iława, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnica, Toruń, Bydgoszcz i Gniezno linia będzie w dalszym ciągu obsługiwana bezpośrednio – bez przesiadki w Poznaniu.

Linia 54 – Elbląg-Bremen

Wprowadzono obsługę n/w nowych przystanków w Polsce: Bytów, Chojnice, Czarna Białostocka, Czersk, Człuchów, Grudziądz, Kalisz Pomorski, Kościerzyna, Lębork, Maków Mazowiecki, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sokółka, Świecie, Wałcz. Odcinek Elbląg – Szczecin został rozdzielony na dwie niezależne anteny: Gdańsk – Koszalin – Szczecin oraz Elbląg – Chojnice – Stargard Szczeciński. Na odcinku nr 1 wyjazdy z Polski będą odbywały się wcześniej niż dotychczas, na odcinku nr 2 – później. Na pozostałych przystankach godzina wyjazdu może zmienić się o ok. 10 minut w stosunku do dotychczasowej. Wyjazdy z Niemiec będą odbywać się o 15-30 minut później. Szczegóły w systemie rezerwacji.

Likwidacja obsługi wybranych miast

W związku z likwidacją linii E-588A, zawieszona zostaje obsługa miast: Recklinghausen, Herne, Gelsenkirchen oraz Mőnchengladbach. Przejazdy pasażerów, którzy już wykupili bilety na połączenia do tych miast zostaną zrealizowane według indywidualnych ustaleń z przewoźnikiem.

Bilety autokarowe do Niemiec linii PKS Warmia kupicie w portalu BiletyAutokarowe.pl. Zapraszamy.

foto: racheocity / flickr cc