Przejdź do treści
Legenda Ikarusa

Legenda Ikarusa

  • przez

Ikarus przez lata był symbolem polskiej komunikacji miejskiej. Czerwone autobusy stanowiły widok tak oczywisty, że wręcz nie zwracaliśmy na nie uwagi. Jaka jest ich historia?

Ikarusy to autobusy produkcji węgierskiej, stworzone przez firmę o tej samej nazwie. Już podczas I wojny światowej firma była znana w branży motoryzacyjnej – wytwarzała stosunkowo dobre i tanie samochody, zaś w okresie międzywojennym zaczęła produkować autobusy. Po II wojnie przedsiębiorstwo nawiązało nawet współpracę z firmą produkującą samoloty, noszącą taką samą nazwę.

Boom na autobusy Ikarusa rozpoczął się w latach 50., gdy na licencji produkowały je takie kraje, jak Chiny czy Egipt. Wytrzymałe i wydajne pojazdy były nagradzane na międzynarodowych targach i cenione zarówno przez firmy transportowe, jak i pasażerów. Okres świetności firmy przypadł na lata 70., kiedy to liczba zamówień sięgała dziesiątek tysięcy, a Ikarus stał się jednym z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Wtedy też autobusy trafiły do Polski, a o tym, że były warte swojej ceny, świadczy fakt że niektóre z modeli opracowanych przed kilkudziesięcioma laty produkowano jeszcze w XXI wieku.

Do dziś można zobaczyć na polskich drogach ikarusy, choć ze względu na wiek i nienajlepszy już stan techniczny są wykorzystywane stosunkowo rzadko – głównie w zastępstwie, kiedy nowszy pojazd ulegnie awarii. Jedno jest pewne: czerwony ikarus na stałe wpisał się w historię i kulturę Polski, a także wielu innych krajów na całym świecie.

Przypominamy: tanie bilety autokarowe kupisz w portalu BiletyAutokarowe.pl.