Przejdź do treści
Mniej kursów, droższe bilety?

Mniej kursów, droższe bilety?

  • przez

Przewoźnikom autokarowym przybył powód do niepokoju. To wina opieszałości polskich ustawodawców, którzy prawdopodobnie nie zdążą wydać rozporządzenia związanego z wchodzącym wkrótce w życie prawem unijnym.

Od 4 grudnia obowiązywać będzie ustawa dostosowująca zasady funkcjonowania polskich przewoźników autokarowych do standardów Unii Europejskiej. Oznacza to, że aby uzyskać licencję, firma chcąca zaoferować przewozy międzynarodowe będzie musiała spełnić nowe wymogi. Będą je musiały spełnić również firmy, których licencja wkrótce wygaśnie i będzie wymagała przedłużenia. Przewoźnicy ci spotkają się z dużymi utrudnieniami.

Aby móc świadczyć transport osób do innych krajów, od grudnia polscy przewoźnicy będą musieli zdobyć również licencję na transport wewnątrzkrajowy. Do tej pory taki wymóg nie istniał, co wydawało się logiczne, jako że wymagania wobec przewoźnika międzynarodowego są większe niż wymagania wobec firm oferujących przewozy międzymiastowe. Można było przyjąć, że skoro linia autokarowa jest w stanie zapewnić rzetelne warunki transportu do miejscowości oddalonych o tysiące kilometrów, tym bardziej może przewozić osoby w granicach województwa. Dla przewoźników z doświadczeniem zdobycie licencji na transport krajowy byłoby więc formalnością… gdyby Ministerstwo Infrastruktury wydało dotyczące go rozporządzenie.

Aby można było przygotować rozporządzenie, najpierw konieczna będzie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, nad którą dopiero trwają prace. Wątpliwe, żeby ministerstwu udało się zdążyć do 4 grudnia. Opóźnienie może potrwać nawet do nowego roku, ze względu na przerwę świąteczną. Dla firm, którym kończy się licencja, oznacza to długi zastój. Według polskiego prawa będą bowiem działać legalnie w granicach kraju, lecz poza nim nie będą spełniać wymogów formalnych, koniecznych do prowadzenia działalności.

Jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany, bilety autokarowe prawdopodobnie zdrożeją, a liczba kursów zmaleje – przynajmniej do czasu, aż biurokratyczny bałagan zostanie ogarnięty. Jeśli więc planujecie podróże, warto się do nich zawczasu przygotować.

Bilety autokarowe w najniższych cenach kupicie w portalu www.BiletyAutokarowe.pl.

foto: Sludgegulper / Flickr CC