Przejdź do treści
Futuryści z Neoplanu

Futuryści z Neoplanu

Pojazdy Neoplanu można rozpoznać z daleka – po zarysie sylwetki, która znacząco różni się od maszyn produkowanych przez konkurencję. Elementem, na który stawia niemiecka firma, jest bowiem fantastyczny, wyjęty rodem z s-f design swoich autobusów.

Neoplan to firma z siedzibą w Stuttgarcie, produkująca autobusy, autokary oraz trolejbusy, wykorzystywane przez przewoźników z całej Europy. Jej historia jest bogata, bo zaczyna się już w roku 1935; wówczas przedsiębiorstwo zakłada Gottlob Auwarter. Od początku działalności firmy ważnym elementem jej strategii były starania o stylistyczne odróżnienie maszyn od produktów konkurencji. Neoplan celował w futurystyczny design – i choć dziś bardziej dojrzałe modele wydają się toporne i przestarzałe, to nie sposób odmówić im charakteru. Należy również pamiętać, że w swoich czasach stanowiły one przykład bardzo odważnego, postmodernistycznego, a przede wszystkim ryzykownego podejścia do projektowania – wszak klientom takie wizjonerstwo mogło nie przypaść do gustu.

Poprzez dziesięciolecia Neoplan wsławiał się nie tylko dzięki wyglądowi swoich maszyn. Istotny wkład w promocję firmy miały innowacje konstrukcyjne. Niemieckie przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadziło wielkie okna, pozwalające pasażerom podziwiać krajobrazy nawet z miejsc położonych przy części korytarzowej autokaru. Zasługą Neoplanu jest również pokładowa wentylacja. Co więcej, firma jako pierwsza zaczęła wykonywać część elementów konstrukcyjnych z włókna szklanego. Takie działania przełożyły się na wymierne sukcesy. Coraz więcej zagranicznych przedsiębiorców świadczących przewozy międzynarodowe importowało neoplany, jako że ich obecność we flocie znacząco podnosiła prestiż przewoźnika.

Neoplan zachowuje swą wysoką rynkową pozycję do dziś. Cenią go nawet przewoźnicy z najbardziej zamożnych miast na świecie – m.in. Moskwy i Dubaju. Jeśli zatem kupisz bilety autokarowe i pod Twoje stanowisko na dworcu podjedzie neoplan, możesz być pewny, że podróż przebiegnie w komfortowych warunkach.